Congratulations 2018 Award Winners



 On Saturday 9 February 2019, Gymnastics Victoria held our Family Ball & Awards Night at Peninsula Docklands with over 600 people in attendance to celebrate the achievements of 2018. 

With the night a flurry of awards presentations, socialising, eating and dancing it was great to have the Victorian Gymnastics community come together for the evening of celebration.

Twisters Gymnastics were awarded the Paul Horvath SportsLawyer Club of the Year for 2018, beating out HR Plus Small Club of the Year Winner Swan Hill Gymnastics Club, True Blue Migration Medium Club of the Year Fishermen’s Bend Gymnastics Club and Oz Trampolines Large Club of the Year Peninsula Gymnastics. 

As well as the Club of the Year Awards, we also recognised awards for athletes, officials and volunteers across each of our six Gymsports as well as Coaching Awards and Inclusion Awards. 

Well done to everyone who were nominated as finalists and to our Award winners. Take a look at the full list of Award winners below:

Club Awards 
Paul Horvath SportsLawyer Club of the Year: Twisters Gymnastics 
HR Plus Small Club of the Year: Swan Hill Gymnastics Club 
True Blue Migration Medium Club of the Year: Fishermen’s Bend Gymnastics Club 
Oz Trampolines Large Club of the Year: Peninsula Gymnastics 
Rae-Line Mega Club of the Year: Twisters Gymnastics 
AMCO New Club of the Year: Athleta Gymnastics 

Coaching Awards
Small or Medium Club Recreational Coach or Coaching Team Award: Ray Hawkey from East Gippsland Gymnastics Club
Large or Mega Club Recreational Coach or Coaching Team Award: FCGC Coaching Team
Gymstar Coach or Coaching Team of the Year: Reach Gymnastics Gymstar Coaching Team
Small Club Competitive Coach or Coaching Team of the Year: Mariah Burleigh & Sara McSweeny from Diamond Gymnastics
Medium Club Competitive Coach or Coaching Team of the Year: Hawthorn Gymnastics Coaching Team
Large Club Competitive Coach or Coaching Team of the Year: Mel Skewes & Jill Ward from CYC
Mega Club Competitive Coach or Coaching Team of the Year: Annabel Barcock from Skylark Sports 
High Performance Coach or Coaching Team: John Hart & Georgia Bonora from Waverley Gymnastics Centre 

Inclusive Awards 
Newest Inclusive Leader Club: Knox Gymnastics 
VicHealth Inclusive Initiative of the Year: Leongatha Gymnastics Club and their Disability Programs
Inclusive Leader of the Year: Taylah Palmer from Casey Gymnastics 

Men’s Artistic Gymnastics 
High Performance Gymnast of the Year: Tyson Bull from the MAG High Performance Program and University of Illinois 
Levels Gymnast of the Year:
Ethan McCormack from MAG High Performance Program 
Official of the Year: Gordon Wallace 
Volunteer of the Year: Grace Lepore

Women’s Artistic Gymnastics 
High Performance Gymnast of the Year: Emily Whitehead from Waverley Gymnastics Centre & Miriana Perkins from NCE Melbourne and YMCA Geelong 
Levels Gymnast of the Year:
Lauren Pengelly from MLC 
Official of the Year: Anna Francis 
Volunteer of the Year: Olivia Burnett 

Rhythmic Gymnastics
High Performance Gymnast of the Year: Alex Kiroi-Bogatyreva from Prahran Gymnastics Club 
Levels Gymnast of the Year
: Caitlin Murphy from Strathcona Gymnastics Club 
Official of the Year: Sandra Button
Volunteer of the Year: Sue Patrick  

Trampoline Gymnastics 
High Performance Gymnast of the Year: Sunday Hollingsworth from CYC
Levels Gymnast of the Year:
James Mann-Segal from CYC 
Official of the Year: Sarah Hiesler
Volunteer of the Year: Lynda Sterns

Aerobic Gymnastics   
High Performance Gymnast of the Year: Olivia Feaver from Advantage Gym Sports 
Levels Gymnast of the Year
: Samantha Haravitsidis from Advantage Gym Sports
Official of the Year: Lana Roden 
Volunteer of the Year: Melbourne Gym Sports 

Acrobatic Gymnastics 
High Performance Gymnast of the Year: Tori Singleton and Katelyn Dullard from Team Adrenalin
Levels Gymnast of the Year: Laura Schwindt, Greta DiLorenzo and Kirsty Faulkner from Team Adrenalin
Official of the Year: Steve Santo
Volunteer of the Year: Wendy Treble