Trans Bass Challenge & WAG Junior Victorian Championships (Level 4-6) Wrap Up



 The Trans Bass Challenge and Women’s Artistic Gymnastics (WAG) Junior Victorian Championships for Levels 4-6 took place on the weekend of Friday 2 November until Sunday 4 November at Geelong Arena. 

The weekend of competition saw over 700 athletes from over 50 different clubs compete to be crowned Victorian Champion as well as athletes from Victoria, South Australia and Tasmania compete for the Trans Bass Challenge Trophy.

The action begun on Friday evening with WAG Level 6 and Level 7 teams from Victoria, South Australia and Tasmania competing in the Trans Bass Challenge. All competitors did very well representing their States and we were proud to see Victoria win both the Level 6 and Level 7 Challenge and Victoria crowned the overall Trans Bass Challenge Trophy winners. 

On Saturday we held four sessions of Women’s Artistic Gymnastics including all of our Level 4 Division 1 and Division 2 athletes as well as Level 5 Division 2 athletes. Geelong Arena was full to the brim with each session including double apparatus and plenty of family and friends cheering everyone on. 

On Sunday we held another four sessions of Women’s Artistic Gymnastics including the Level 5 Division 1 athletes as well as all of our Level 6 Division 1 and Division 2 athletes.  It was fantastic to see so much energy and cheering from all clubs and the amount of support in the annex presentation hall was wonderful. 

It was fantastic to have National Level 10 athletes Lauren Pengelly from MLC Gymnastics and Kiralee Blythe from Eclipse Gymnastics at the Junior Victorian Championships to assist with medal presentations, sign autographs and pose for photos. 

Congratulations to the following teams and athletes who were crowned All-Around Victorian Champions:

Level 4 Division 1 (Under 8) Victorian Championship Team: Waverley Gymnastics Centre
Level 4 Division 1 (9 & 10 Years) Victorian Championship Team: Waverley Gymnastics Centre
Level 4 Division 1 (11 & Over) Victorian Championship Team: PIT Gymnastics
Level 5 Division 1 (10 & Under) Victorian Championship Team: Jets Gymnastics - Diamond Creek
Level 5 Division 1 (11 & Over) Victorian Championship Team: Niddrie Gymnastics
Level 5 Division 1 (Under 9) Victorian All Around Champion: Siena Siciliano (Niddrie Gymnastics)
Level 5 Division 1 (10 Years) Victorian All Around Champion: Amelia McDowell (MYC Gymnastics)
Level 5 Division 1 (11 Years) Victorian All Around Champion: Siena Pinyopusarerk (Waverley Gymnastics Centre)
Level 5 Division 1 (12 Years) Victorian All Around Champion: Penny Lightfoot (Eureka Gymnastics)
Level 5 Division 1 (13 & Over) Victorian All Around Champion: Sophie Clune (Jets Gymnastics – Gisborne)
Level 6 Division 1 (11 & Under) Victorian Championship Team: Geelong YMCA
Level 6 Division 1 (12 & Over) Victorian Championship Team: Waverley Gymnastics Centre
Level 6 Division 1 (10 & Under) Victorian All Around Champion: Lily Roman (Waverley Gymnastics Centre)
Level 6 Division 1 (11 Years) Victorian All Around Champion: Indi Gilson (Waverley Gymnastics Centre)
Level 6 Division 1 (12 Years) Victorian All Around Champion: Alanna Turner (MLC Gymnastics)
Level 6 Division 1 (13 & Over) Victorian All Around Champion: Natalie Pianto (Geelong YMCA)

Level 4 Division 2 (9 & 10 Years) Victorian Championship Team: Melton Gymnastics 
Level 4 Division 2 (11 & Over) Victorian Championship Team: Warrnambool Springers
Level 5 Division 2 Victorian Championship Team:  Essendon Keilor Gymnastics Academy
Level 5 Division 2 (10 Years) Victorian All Around Champion: Sophie Kukuljan (Niddrie Gymnastics)
Level 5 Division 2 (11 Years) Victorian All Around Champion: Kirsten Marayag (Niddrie Gymnastics)
Level 5 Division 2 (12 Years) Victorian All Around Champion: Sassi Nammontri (Bentleigh McKinnon Gymnastics)
Level 5 Division 2 (13 & Over) Victorian All Around Champion: Amber Brien (Eclipse Gymnastics)
Level 6 Division 2 Victorian Championship Team: Cheltenham Youth Club
Level 6 Division 2 (11 Years) Victorian All Around Champion: Indiana-Rose May-Campbell (Cheltenham Youth Club)
Level 6 Division 2 (12 Years) Victorian All Around Champion: Hanna Graham (MLC Gymnastics)
Level 6 Division 2 (13 & Over) Victorian All Around Champion: Georgia Clancy (Cheltenham Youth Club)

Full results are available here.

Click here for the WAG Junior Victorian Championships Level 3 Wrap Up